Nowy standard telewizji cyfrowej DVB-T2

Nowy standard telewizji cyfrowej DVB-T2

Co zaoferuje? Poszerzenie oferty programowej oraz zgodnie z deklaracjami nadawców, zmiana jakości nadawania wszystkich programów na jakość HD.
Do pozostałych zalet przejścia na DVB-T2 zaliczyć można: większą odporność na zakłócenia (stosowanie bardziej zaawansowanych technik modulacji i korekcji błędów) oraz lepszą jakość dźwięku (możliwość wykorzystania bardziej zaawansowanych kodeków audio).

Harmonogram wdrażania DVB-T2 w Polsce
 
Przełączenia sygnału telewizyjnego z DVB-T/H.264 (MPEG4/AVC) na nowy standard DVB-T-T2/HEVC (H.265) odbędą się w 2022 roku w czterech etapach planowanych na 28 marca, 25 kwietnia, 23 maja i 27 czerwca.

emitel

 

żródło emitel.pl 

Aby móc odbierać telewizję cyfrową w noym standardzie niezbędne będzie posiadanie telewizora lub tunera obsługującego:
-standard DVB-T2,
-kompresję HEVC (zwaną inaczej H.265),
-odbiór programów HD (uwaga odbiorniki DVB-T2 nie muszą obsługiwać rozdzielczości 4K),
-kompresję dźwięku E-AC3 (Dolby Digital Plus),
-dla odbiorników z dostępem do Internetu – obsługa HbbTV w wersji minimum 2.0.1.

Już dzisiaj można sprawdzić, czy posiadany lub zakupiony niedawno telewizor / tuner spełnia podane warunki. W tym celu polecamy skorzystać z emisji testowych DVB-T2 dostępnych niemal w całej Polsce.

 

Czy potrzebna jest nowa antena do DVB-T2?
 
Zmiana standardu nadawania nie powoduje potrzeby zmiany anteny jednak jednocześnie z wprowadzeniem DVB-T2 przeprowadzany jest w Polsce proces refarmingu częstotliwości nadawanego sygnału co może wpłynąć na odbiór sygnału.
Tam gdzie do tej pory odbiór telewizji DVB-T był bezproblemowy zmiana częstotliwości nadajnika (refarming) i przejście na nowy standard DVB-T2 może powodować problemy z odbiorem. W teorii nie powinno mieć to miejsca jednak jak pokazuje praktyka dzieje się to dość często.
Warto w takim przypadku dokontać pomiarów, sprawdzić ustawienie anteny, a jeżeli to konieczne dokonać wymiany anteny na model o większym wzmocnieniu lub innej charakterystyce promieniowania.
 
 
Masz problemy z odbiorem lub poszukujesz wykonawcy instalacji antenowej?
Dobrze trafiłeś! Zajmujemy się montażem anten telewizyjnych, wykonujemy pomiary jakości sygnałów za pomocą profesjonalnego sprzętu, który pozwala na pomiar jednocześnie sygnału wszystkich multipleksów gwarantując optymalne ustawienie anteny. 
Dokonujemy pomiaru bitowej stopy błędów sygnału cyfrowego (BER) oraz współczynnika błędu modulacji (MER) co jest kluczowe przy pomiarach sygnałów modulowanych cyfrowo - często te parametry są ważniejsze od samego poziomu odbieranego sygnału.

Przygotuj się już dzisiaj na zmiany w nadawaniu, nie czekaj dłużej i zadzwoń do nas!
11.01.2022 Polecane artykuły 1310

Powiadom innych o tym produkcie

Kategorie bloga